Dávid Gabera

Hľadajú cestu, ako to celé prežiť normálne, vraví Lukáš Rohárik, ktorý takmer 20 rokov fotil hercov a herečky Divadla z Pasáže

Fotograf Lukáš Rohárik devätnásť rokov zachytával prostredie banskobystrického Divadla z Pasáže. Ide o profesionálne komunitné divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym znevýhodnením.

O knihe

Dávid Gabera

Vytvoril knihu o Banskej Štiavnici: Chcel som ukázať čosi iné, než bežne vidíme v meste, hovorí fotograf Alan Hyža

„Očakávam, že kto sa o desať alebo dvadsať rokov pozrie na cyklus o Banskej Štiavnici, tak sa nad tým zamyslí a povie si, že to bolo jedno zvláštne mesto, v ktorom žili veľmi čudesní ľudia.“

O knihe

PARADAJS PHOTO FEST 2024

Banská Štiavnica vstupuje na scénu medzinárodných fotografických festivalov

Paradajs Photo Fest hneď počas 1.ročníka umožní svojmu publiku vidieť to najlepšie, čo fotografia vo svojich mnohých podobách poskytuje, a taktiež možnosť diskutovať, zapájať sa, rozvíjať sa a jednoducho byť jeho neoddeliteľnou súčasťou.

O festivale

O fotoknihách

Ivana Palečková

Knihy sú pre mňa zaujímavé práve preto, že sú objektom. Dajú sa prezerať z rôznych uhlov, iný dojem vzbudzujú, keď sú zatvorené, iný pri letmom prelistovaní, iný pri pozornom čítaní. Forma knihy je sama osebe pre mňa veľmi interaktívna, senzorická.

Rubrika / Zuzana Pustaiová

Soňa Maletz

Bolo to ako keby ste sa vrátili v čase

Pre DOKUMENT MAGAZÍN, časopis o fotografii, sme vyspovedali fotografku Soňu Maletz.

Video

Diana Takacsova

Najprv som človek, až potom fotografka

Moja fotografia v prvom rade reflektuje moje videnie. Najprv musí byť prístupná pre mňa. Až potom sú diváci. Záleží mi nielen na vizuálnej stránke, ale aj na tom, aby fotka mala obsah.

Rozhovor / Jana Gombiková

Vanda Mesiariková

Čiernym tušom obliata

Pre DOKUMENT MAGAZÍN, časopis o fotografii, sme vyspovedali fotografku Vandu Mesiarikovú.

Video

Trojexpozícia       

Juneková, Pepel, Božík

Dajú sa fotografi povahovo kategorizovať podľa druhu fotografie, ktorej sa venujú?

Rubrika / Veronika Marek Markovičová

Alan Hyža

Mám rád fotografiu ako takú

Pre DOKUMENT MAGAZÍN, časopis o fotografii sme vyspovedali fotografa Alana Hyžu.

Video

Piotr Gaska

Analógová fotografia žije a darí sa jej, hneď tu, za rohom

Napriek odkazu na staré fotografické techniky organizátori Rotlichtu z festivalu nespravili sentimentálnu prehliadku v štýle „bolo, a už nie je“. Namiesto toho sa im podarilo preniesť, či skôr spojiť dva zdanlivo oddelené svety/jazyky. Prvý, z minulosti v podobe fotografických techník a niekedy aj jazyka, a súčasný v podobe diskutovaných tém a nových spôsobov komponovania fotografických príbehov.

O festivale

Martin Kollár

Na okraji záberu

Naoko absentujúca expresivita nás strháva k osobnému pohybu, hnutiu, k našej vnútornej a vonkajšej chôdzi, možno k sekundárnym pohľadom aj nad náš pracovný stôl. K znejasneniu a k zostreniu. Akoby nás tie prechody rozkolísali a stabilizovali zároveň.

Esej / Stanislav Piatrik

Laco Maďar

Realita je pre mňa priestor,
v ktorom ustavične kmitajú atómy

Ak zaostríme objektív smerom dovnútra, zistíme, ako je všetko v ustavičnom pohybe. Všetko ustavične vibruje, kmitá, vrátane nás. Sme klbko kmitajúcich atómov v časopriestore rútiacom sa naprieč vesmírom.

Rozhovor / Jana Rajcová M. A.

Babinčák, Gič, Líšková, Mižúr, Oslanec, Rajcová, Teplická, Zajac

INSIDE

Osobný dokument je postavený na vzájomnom spoznávaní sa, dôvere a úcte. Fotografujeme len s plným vedomím súhlasu. Každý z nás sa v procese tvorby musí stať plnohodnotnou súčasťou dokumentovanej komunity. Naším cieľom nie je šokovať, ale pozastaviť uponáhľaný svet diváka a aktívne mu umocniť vnímanie nepoznaného sveta fotografovaných bytostí.

Kurátorský text / Matúš Zajac

Marianna Brinzová

AMFO
Výstavy k 70. narodeninám Národného osvetového centra

Pri príležitosti 70. narodenín Národného osvetového centra vo výstavných priestoroch Domu umenia v Bratislave vznikla prezentácia prierezu dlhoročných aktivít NOC. Jedna časť expozície je venovaná výstave fotografií z fotografickej súťaže AMFO a jej odporúčaných/kurátorských tém, ktorými v uplynulých rokoch boli Rodina (2021), Pamäť (2022) a Identita (2023). Jednotlivé fotografie sú v expozícii premiešané s archívnymi čiernobielymi fotografiami AMFO z rokov 1965 – 1982.

O výstave

Štefan Opavský

Archív skrytých významov

Vybrať a vzájomne konfrontovať dielo trojice fotografov, navyše generačne oddelených, je neľahká úloha. Autorov spája najmä dokumentárny žáner a možno ešte inklinácia ku komunitám a udalostiam na okraji spoločenského záujmu. Inak je ich práca vzájomne osobitá. Tematicky i štylisticky.

Recenzia výstavy

Michaela Bosáková

Mám nárok vidieť svet inými očami! O živote a tvorbe Zuzany Mináčovej

Celý život som chcela spomienky na svoju mladosť vymazať z pamäti. Navždy ich zatvoriť v sebe a zabudnúť. Roky som pre ne nespávala, nakoniec ma minulosť dobehla.

Profil autorky

Lucia Tallová

Krehkosť karyatídy

Karyatída je dnes univerzálnou metaforou ženy, ktorá sa cíti zaťažená alebo unavená očakávaniami. Tie na ňu kladú spoločnosť, rodina, vzťahy a zložitosť súčasného života.

Kurátorský text / Lucia Gregorová Stach

Piotr Gaska

Má fotografia budúcnosť?
O 14. ročníku OFF Bratislava

Čo robím, ako to robím a prečo to robím? Tieto tri otázky by som chcel položiť v kontexte už 14. ročníka festivalu OFF v Bratislave.

O festivale

O fotoknihách

Lea Tyrallová

Hneď ako som prišla s fotoknihami do kontaktu, vedela som, že okrem ich zbierania s nimi chcem aj pracovať a nájsť spôsob, ako sa nimi uživiť. Keď som začiatkom roka 2014 nastupovala do vydavateľstva RM na miesto vedúcej výroby fotokníh, o vydávaní, editovaní a samotnej výrobe som nevedela takmer nič.

Rubrika / Zuzana Pustaiová

Mária Mišková

História fotoklubu Reflex v Humennom

Popri autorskej tvorbe niektorí členovia fotoklubu viedli mládežnícke fotokrúžky a zúčastňovali sa aj ako lektori a porotcovia rôznych fotografických aktivít. Konfrontácia s autormi z iných regiónov alebo aj zahraničia, stretnutia so zaujímavými osobnosťami fotografického života účinne napomáhali rozvoju fotografie v regióne.

Profil fotoklubu

Boris Németh

Slovakia Im Lovin It

Akí sme? Kam patríme? O čo sa usilujeme?

Kurátorský text / Václav Macek

Trojexpozícia       

Jakubčáková, Danóczi, Vanovčanová

Čo znamená byť pánom svojho života? Čo je to výkon? Intuitívny život? Koľko potrebujeme? Je pomalosť lenivosťou?

Rubrika / Veronika Marek Markovičová

Ema Lančaričová

Hĺbka fotografie

Autorka predstavuje podarene spracované zrkadlo toho, na čom v súčasnosti každodenne nevedome participujeme, s nemožnosťou poskytnúť súhlas či nesúhlas. V súčasnosti už takmer všadeprítomné monitorovacie či dáta zbierajúce zariadenia a softvéry každodenne plnia externé pamäťové kapacity kúskami nášho domnelého súkromia.

Recenzia výstavy / Dáša Oršuliaková

Andrea Kalinová

Utečenci vo vlastnej krajine

Tskaltubo - ešte pred 30 rokmi najvýznamnejšie kúpele Sovietskeho zväzu sa po jeho kolapse a následnej vojne medzi Abcházskom a Gruzínskom zmenili na najväčší utečenecký tábor v krajine, kde do 22 sanatórií ubytovali približne 6000 ľudí.

Fotopríbeh

Miro Miklas

Kumšt je nafotiť portrét vonku tak, aby vyzeral ako z ateliéru

Aj to pozadie musí mať cveng. Ako keď kameraman točí film. Aj svetlo musí hrať, aj pozadie. Fotka musí mať sama osebe vlastný príbeh. Nemala by potrebovať na dovysvetlenie sériu ďalších.

Rozhovor / Daniela Németh

Vanda Mesiariková

Lignite Land

Som súčasťou ekologickej katastrofy a nového biotopu v jednom... Poznám miesto, na ktorom najradšej sedáva bocian, a myslím pritom na nesmrteľnosť a spirituálny rast. Okresné tao. Som večným dieťaťom vyhnaným zo svojho domova a pritom hľadiacim z okna paneláku.

Fotopríbeh

Dávid Gabera

Život prežila radšej na samote, než by sa mala podvoliť režimu. V mojich očiach vyhrala, hovorí o Babe z lesa Lena Jakubčáková

Keď tam doviedla známych, zväčša sa vraj čudovali, ako v takých podmienkach dokáže fungovať, no ona sama to tak nikdy nevnímala.

Profil autorky

Kvet Nguyen

Opätovať pohľad

Niečo sme zažili. Isteže, boli sme podnecovaní, ako nahliadnuť. Dokonca sme mohli zatvoriť oči. Neurobili sme toho veľa, to sa vyžaduje až potom. Nastávajú naše reakcie, naše spracovanie, náš zmysel.

Kurátorský text / Stanislav Piatrik

Nefotografie

Pavel Mária Smejkal: Neurobené fotografie

Digitálna revolúcia nás dostala do stavu, keď každý má pri sebe mobil – zariadenie, ktoré vie takmer všetko, a teda aj fotiť a filmovať. A naozaj to provokuje k foteniu a filmovaniu! Už klasickými sa stali zábery, na ktorých vidno, ako všetci poslucháči koncertu sú súčasne so zdvihnutými mobilmi aj kameramanmi, a povedzme si otvorene, mnohí z nás prichádzame týmto neustálym snímaním svojich zážitkov o ich skutočné prežívanie, precítenie.

O fotografii, ktorá nevznikla

Gabriela Teplická

To podstatné je vo vnútri každého fotografa

Každý z nás má neustále pochybnosti. Ja nie som výnimkou. Už pri fotení musím cítiť, že to je tá fotografia. To sa nedá oklamať, buď to tam je, alebo nie. Nedá sa to oklamať časom, postprocesom, rámom a ani „obkecávaním“. Ak do toho nejdem naplno, radšej odložím fotoaparát.

Rozhovor / Jana Rajcová M. A.

Načítava sa...Loading...
A to je všetko...
Zobraz viac