Boris Németh

Srdcom Slovák

14. 3. 2009 Bratislava / Asi tri stovky ľudí sa dnes popoludní zhromaždili pred Prezidentským palácom v Bratislave pri príležitosti 70. výročia založenia Slovenského štátu. Akcia, ktorá mala pokračovať pochodom ulicami mesta, prebiehala pod dohľadom polície najprv pokojne. Neskôr policajti zasiahli proti bývalému vodcovi Slovenskej pospolitosti Mariánovi Kotlebovi. Na záver svojho prejavu povedal Kotleba: „vyskúšajme si demokraciu“, a pozdravil prítomných: „Na stráž!“. Následne ho policajti vyviedli spomedzi zúčastnených a zadržali, čo vyvolalo nevôľu účastníkov podujatia. Potom, ako polícia odviezla Kotlebu z námestia, prišlo k zhromaždeným ďalšie policajné auto. Hlásením cez reproduktor z auta polícia prítomných vyzývala, aby sa rozišli, keďže bolo zhromaždenie rozpustené. Tí to však ignorovali a pokračovali v prejavoch.

14.3.2010 Bratislava / Bratislava už tradične zažíva 14. marca, v deň výročia vzniku Slovenského štátu z rokov 1939-1945, pochody a demonštrácie sympatizantov slovenského fašizmu. Zvyčajne tieto stretnutia zvoláva Slovenská pospolitosť. Táto extrémistická organizácia bola v minulosti slovenským ministerstvom vnútra zakázaná a rozpustená ako politická strana, ale napriek tomu v rôznych obmenách prežíva. Bývalý „vodca“ Slovenskej pospolitosti (tak sa necháva titulovať) Marian Kotleba bude dokonca kandidovať v júnových voľbách do parlamentu na kandidátke „novej“ Ľudovej strany Naše Slovensko (pôvodne to bola Strana priateľov vína, neskôr Ľudová strana sociálnej solidarity).

17. 3. 2012 Bratislava / Ulicami hlavného mesta dnes pochodovalo asi 80 prevažne mladých prívržencov Slovenskej pospolitosti, ktorí spomínali na 14. marec 1939, deň vzniku prvej Slovenskej republiky. Na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom s prejavmi pred desiatkami zhromaždených ľudí vystúpil vodca Pospolitosti Marcel Urban a jeho zástupca Jakub Škrabák. „Dnes sme sem neprišli iba spomínať, ale aj manifestovať, že chceme späť našu samostatnosť,“ vyhlásil Urban, ktorému prekážalo, že prítomná polícia im zakázala zdraviť sa „krásnym slovenským pozdravom“ zaužívaným v časoch slovenského štátu.

14. 3. 2014 Bratislava / Do centra Bratislavy sa dnes vydali nacionalisti z celého Slovenska, ktorý podporili Pochod za samostatné Slovensko. Na Námestí SNP sa proti nim chystala blokáda, ktorú organizovala Iniciatíva Bratislava bez náckov. Organizátori pochodu ním chcú podľa vlastných vyjadrení osláviť vznik samostatného Slovenského štátu, vyjadriť odpor voči „diktatúre Bruselu“ a vyzývať na navrátenie suverenity a samostatnosti.

14.09.2015 Hraničný prechod Brodské – Břeclav / Americký konvoj, ktorý smeruje na cvičenie Severoatlantickej aliancie v Maďarsku, dnes okolo 20:30 prekročil hranice Slovenskej republiky na diaľničnom priechode Brodské – Břeclav. V konvoji je 150 vojenských vozidiel s približne 550 americkými vojakmi. Proti transportu americkej vojenskej techniky cez územie Slovenska na hraniciach protestovali desiatky prívržencov KSS, ĽS Naše Slovensko, Práce a spravodlivosti, Vzdoru – Strany práce a ďalších. V rukách držali vlajky Slovenska, Ruska, či zástavy so štátnym znakom. Na transparentoch sa najčastejšie objavovalo Yankees, go home, Stop NATO.

2. 5. 2015 Bratislava / Ruskí noční vlci prišli len piati, no na Slavíne ich čakalo asi tristo ľudí. Motorkársky gang, ktorý obľubuje aj ruský prezident Vladimír Putin sa dnes v Bratislave dočkal zväčša priateľských reakcií. Presne teda päť jeho členov, ktorí na Slavín dorazili v sprievode slovenských a českých motorkárov. Vo vzduchu sa trepotali slovenské aj ruské vlajky, jedna aj s tvárou Putina. Vítali ich pokrikom Rossija a sláva Rossii, chlebom aj klobásou. Dve ženy v krojoch vydržali držať podnosy asi hodinu. Na otázku, prečo vítajú ruských motorkárov, neodpovedali. Členovia motorkárskeho gangu Noční vlci podľa viacerých zdrojov bojujú na východnej Ukrajine na strane separatistov. Ruská ambasáda tvrdí, že s motorkármi komunikovali a nik z nich nepovedal, že by sa zúčasťoval bojov. „Nie je to podľa nás pravda,“ dodal hovorca Ruského veľvyslanectva Alexej Kulagin.

15. 3. 2015 Bratislava / Na pochode nacionalistov za samostatné Slovensko sa zúčastnilo viac ako 100 ľudí. Predchádzalo mu zhromaždenie na Hodžovom námestí, kde vystúpili traja rečníci, pričom jeden z nich bol z nemeckej organizácie Junge Nationaldemokraten. Na blokádu tohto pochodu vyzvala Iniciatíva Bratislava bez náckov. Takmer tridsiatka z nich podpísala vyhlásenie pod názvom Spoločne proti nenávisti. Pripomínajú v ňom, že 14. marec je symbolom jedného z najtragickejších okamihov v dejinách Slovenska – vznik samostatného Slovenského štátu, v ktorom bola časť obyvateľstva zbavená akýchkoľvek práv, vystavená represiám a vraždeniu.

25.6. 2016 Bratislava / Míting extrémistov na Námestí slobody sa začal spevom štátnej slovenskej hymny. Moderoval ho známy extrémista Marián Magát. Ten v úvode privítal bratov Čechov, priateľov z Nemecka, Chorvátska, Srbska, Rakúska a Poľska, ktorí prišli na pochod. Pôvodne na začiatok protestu prišlo do tisíc demonštrantov. Tí sa však počas nudných prejavov postupne rozchádzali. „Tieto populistické reči sa nedajú počúvať. Sú rovnaké v Prahe a rovnaké v Bratislave,“ povedal jeden z účastníkov z Čiech. Míting ukončilo krátke divadelné predstavenie, v ktorom hlavnú úlohu zohral známy extrémista Marián Magát ako sudca najvyššieho súdu. Postupne pred neho privádzali obžalovaných. Prvým bol Robert Kališniak ako minister vnútra rozkradnutého štátu, rozkrádač štátnych prostriedkov a vlastizradca. „Je vinný?“ opýtal sa sudca Magát. „Áno!“ skandoval dav. Následne sa M. Magát pýtal: „Aký trest si zaslúži?“ Odpoveď ľudu znela: „Obesiť,“ na čo sudca rozkázal: „Kat, konaj svoju povinnosť!“

25. 6. 2016 Bratislava / Bratislavou pochodovali dva svety. Niekde sa volalo „na pláž“, inde „obesiť“. Presne pred rokom zostala Bratislava zaskočená. Extrémistom sa na vtedajšiu protimoslimskú demonštráciu podarilo dostať viac než 3500 ľudí. Časť radikálov následne vtrhla medzi nič netušiacich divákov cyklistických pretekov City Downhill a na hlavnej stanici obhadzovala kameňmi rodinu zo Saudskej Arábie. Túto sobotu to už v bratislavských uliciach vyzeralo inak. Na reprízu protimoslimského pochodu prišlo podľa policajných odhadov zhruba 500 ľudí. Oveľa väčšiu prevahu mali účastníci antidemonštrácie, ktorí svoj postoj prišli vyjadriť preškrtnutými hákovými krížmi. K stretu oboch skupín nedošlo. Počas cesty demonštrujúci skandovali heslá proti USA, bruselskej politike, nemeckej kancelárke Merkelovej alebo „Stop diktátu Bruselu“. Za pochodom išli 4 policajné autá, približne 300 policajtov robila koridor pochodu.

1.9. 2021 Košice / Na Deň ústavy sa v stredu 1. septembra 2021 na Košickej Hlavnej ulici konali dve politické protestné zhromaždenia – organizované stranami Smer a Republika – odídenci od Mariána Kotlebu. Budova Ústavného súdu SR bola preventívne ohradená bariérami a v jej blízkosti sa pohybovalo niekoľko policajných hliadok. Milan Uhrík z Republiky tvrdil, že majú so Smerom dohodu na spoločnej akcii, Robert Fico to časom poprel.

Boris Németh
2009 – 2021,  Srdcom Slovák

V roku 2006 som začal pracovať ako novinársky fotograf v časopise .týždeň. O tri roky neskôr sa na bratislavskom Mierovom námestí konal pochod nacionalistov pod vedením Mariána Kotlebu. Dokumentovať ho nebolo zadaním z redakcie. Šiel som zo zvedavosti. Dovtedy o takéto stretnutia novinári záujem nejavili. Nazdával som sa, že tam stretnem nebezpečných, agresívnych ľudí. Bál som sa. Pamätal som si nacionalistov ešte z detstva. Vzbudzovali vo mne strach s vidinou jednoznačnej agresie. Tu to bolo iné. Slušní, dokonca príjemní ľudia fandili M. Kotlebovi, ktorý k nim v ľudáckej uniforme prehováral v rámci hesiel “Za Boha a za národ”. Jednému z nich som dokonca nechtiac stúpil na bielu tenisku. Namiesto očakávaného útoku som sa dočkal milého “Nech sa páči, pán novinár. Len si robte svoju prácu.”

Postupne sa veľmi nenápadne dostali na politickú scénu. Z jednej strany sa stali dve, dnes už poslanec M. Uhrík to dokonca dotiahol do Bruselu. Odídenci z ĽSNS sa ale naďalej oháňajú prázdnymi sľubmi, frustrovaným voličom predstavujú stabilné a samostatné Slovensko, ktoré ku svojej existencii nepotrebuje EÚ ani NATO. Okrem toho, že v minulosti ostentatívne šliapali po únijnej vlajke, dnes M. Uhrík v Európskom parlamente bojuje za “lepšie zajtrajšky” a v prieskumoch dôveryhodnosti sa nachádza v prvej päťke. Strašidelné je aj to, že s nacionalistickými názormi sa začali stotožňovať aj poslanci súčasnej koalície, ktorí sa bijú do pŕs za slobodu či demokraciu a tvrdia, že myslia viac sociálne. Aj R. Fico hovorí, že radšej Rusko, ako zlý Západ, radšej samostatnosť ako bruselský diktát. I. Matovič si bez hanby necháva podporovať svoje výmysly na cielenú pomoc ľudu predstaviteľmi strany Republika.

Séria fotografií Srdcom Slovák nie je len reportážou. Je to výpoveď doby a ukážka toho, čo sa deje s našou krajinou a napokon aj toho, kam absurdné falošné hesjlováctvo môže smerovať. Moje prvotné strachy sa bohužiaľ začínajú napĺňať. Agresivita sa pomaly prediera na povrch. Niekto to možno nazýva frustráciou, ja nebezpečným presvedčením, že silný vodca vyrieši všetky problémy našej krajiny.