Dávid Suchár

Jerusalem Skater Girls

Dávid Suchár
2017 – v procese,  Jerusalem Skater Girls

Pre mnohých sa Izrael spája s konfliktom s Palestínou alebo je vnímaný ako miesto prevažne ovládané ultraortodoxnými Židmi. Tento negatívny pohľad na krajinu, v ktorej žijú, sa dlhodobo snažia vyvrátiť dievčatá zo skejtboardovej komunity, pôsobiacej v Jeruzaleme.

Hovoria si Jerusalem Skater Girls. Jadro zoskupenia tvorí Maayan Levi, dievča marockého pôvodu, a Paola Ruiloba, ktorá má panamský pôvod. „Keď som sa pred ôsmimi rokmi rozhodla skupinu založiť, bola som jediné dievča, ktoré v Jeruzaleme skejtovalo,“ vraví Maayan. Za ten čas sa skejtové crew sa rozšírilo o niekoľko desiatok členiek.

Rozrastanie zoskupenia od roku 2017 dokumentuje fotograf Dávid Suchár. Rodák z Prešova, ktorý žije v Berlíne, sa do Izraela pravidelne vracia a počas toho s členkami vedie rozhovory a dokumentuje ich v ich obľúbenom prostredí – v skejtparkoch na predmestiach alebo na strechách historických budov v centre mesta.

„Hovoria, že nezáleží na tom, ako vyzeráš, odkiaľ pochádzaš, akého vyznania si alebo akú máš farbu. Všetky sme ľudské bytosti, a všetky máme rovnako radi skejtboarding. Toto mi povedia zakaždým, keď tam prídem,” vraví Dávid Suchár.