Zuzana Fajta

Bat Country

Zuzana Fajta
2020,  Bat Country

DIVOKÁ PÚŤ DO SRDCA AMERICKÉHO SNA

Keď som si niekedy koncom 90. rokov kúpila v bratislavskom Artfore knihu Strach a hnus v Las Vegas, zmenila mi život. Čítala som ju niekoľko desiatok krát. Thompsonov jazyk a štýl boli jedinečné, tak ako jeho zážitky. Pár rokov nato som ju niekomu požičala a už sa mi nikdy nevrátila. Dvadsať rokov po prvom stretnutí ju mám v ruke opäť. Iná, ale stále je to ona. Do života sa mi vrátila len pár dní pred roatripom, ktorý som si ako dieťa vysnila práve podľa kníh Huntera S. Thompsona.

Thompson sadá na jar roku 1971 so svojím advokátom do kabrioletu a cestuje smer Las Vegas. Kufor majú plný drog a o šialené zážitky nie je núdza. Ich roadtrip sa stáva inšpiráciou pre knihu s podtitulom Divoká púť do srdca amerického sna.

Na jar roku 2020 do auta sadám ja so svojím bratom. Nekopírujem Thompsonovu cestu, ale atmosféra, ktorú som si za desiatky rokov vysnila, ma sprevádza na každom kroku. Retro burgrárne, midcentury domy, palmy, púšť, nekonečné cesty, na ktorých nikoho nestretnete, ale najmä autá. Auto je synonymom amerického života. Je tu nielen statusom, ale aj prostriedkom. V krajine, kde dokážete prejsť stovky kilometrov cez vyprahnutú krajinu a nikoho nestretnúť.