Barbora Tomíková

Čierne leto

Barbora Tomíková
2019 – 2020,  Čierne leto

Sezóna požiarov v Austrálii na prelome rokov 2019 a 2020 bola jednou z najničivejších prírodných katastrof v modernej histórii krajiny. Dostala pomenovanie Čierne leto (Black Summer). Do úplného tla počas extrémne suchých letných mesiacov zhorelo viac než 1 milión hA krajiny, požiare si vyžiadali 33 ľudských obetí a tisícky zostali bez strechy nad hlavou.

V sérii Čierne leto zaznamenávam príbeh regenerácie. Regenerácie austrálskej krajiny, ktorá horela, ale aj tej vnútornej, ktorej istoty pre zasiahnutých katastrofou boli otrasené.

Čierna zem pokrytá popolom pripomína opustenú mesačnú krajinu. Niekoľko dní po požiari sa do nej vracia život. Prvé sa prebúdzajú natívne rastliny, ktoré sa počas tisícok rokov prispôsobili životu na tomto kontinente, ku ktorému požiare od nepamäti patria, ale ktorých intenzita stúpa ako zrkadlo klimatickej krízy a nevhodného obhospodárovania pôdy.

Svedectvo požiarov je doplnené intímnymi portrétmi a úvahami obyvateľov, evakuovaných z ich domovov na niekoľko dní. Obyvateľov, ktorí v požiari prišli nielen o strechu nad hlavou, ale častokrát o všetko - okrem pár vecí, ktoré si stihli v panike zbaliť so sebou. Ako sa začína odznova? Ako vnímajú koncept domova po takej traumatickej udalosti? Ako pokračovať ďalej uprostred krajiny, ktorá im každý deň pripomína, čo prežili?