Viktor Šelesták

21,1

BA

BA

BA

BA

Baba - Kamzík

Baba - Kamzík

Baba - Kamzík

KE

KE

KE

KE

KE

TN

TN

TN

TN

ZA

ZA

ZA

ZA

Viktor Šelesták
2020,  21,1

Ideou k vytvoreniu fotografického zinu fragmentárne zobrazujúceho fenomén športu bolo množstvo subjektívnych pocitov a skúseností, ktoré som ako aktívny hobby bežec zažil. V tejto pozícií som sa často dostával do neopísateľných euforických až meditatívnych, inokedy vypätých a bolestivých situácií, ktoré si vyžadovali úplnú koncentráciu na jediné – plynulý a rytmický pohyb vpred. Počas tejto mentálne a fyzicky náročnej činnosti mi unikal ostatný svet: zátišia ulíc, ľudské figúry a gestá, náhodné zoskupenia predmetov, zeleň stromov, mestské panorámy či miestne anomálie. Jednoducho všetko, čo lemovalo bežeckú trať.

Práve trať polmaratónu (21,1 km) sa v tomto projekte stáva dôležitým determinantom, ktorý ohraničil moje výtvarné ambície a putovanie naprieč slovenskými bežeckými destináciami a traťami: Bratislava, Žilina, Trenčín, Košice, Baba - Kamzík.

Chôdza a pozastavenie sa, plné vedomie s mentálnym fokusom k videnému je v kontraste s behom, a vôbec športom samotným. Tento princíp tvorí základnú ideovú jednotku autorských fotografií, ktoré dokumentujú vizuálnou stratégiou #selestakovýchpeknýchfotiek priestor v bezprostrednej vzdialenosti oficiálnych bežeckých tratí.

Projekt 21,1 sa snaží nadviazať dialóg s divákom o existujúcich možnostiach presahu športu a výtvarného umenia, ktorý narúša stereotypné vnímanie športovej fotografie.