Výstava

Libor Fojtík

Trampovia

Miesto: HÁJOVŇA kultúrno-turistické centrum, Nad Rozgrundom 1
Vernisáž: 18. 5. 2024 o 20:30
Trvanie výstavy: 18. 05. – 18. 06. 2024
Kurátor: Ján Viazanička

Otváracie hodiny: PI - NE: 12:00 - 17:00
Výstava je prístupná po dohode aj v iných časoch 0918 867 280

Fotografický projekt zachytáva život trampov v Čechách a na Morave s cieľom zdokumentovať stav a podobu tejto špecifickej, najstaršej a najpočetnejšej subkultúry – rýdzo českom fenoméne, ktorý nikde inde na svete neexistuje. Libor Fojtík na projekte pracoval viac než 7 rokov. Zameral sa nielen na portréty, krajinu, ľudovú tvorivosť, ale tiež na architektúru a podobu trampských miest.

Tramping sa vo svojej inšpirácii Ligou lesnej múdrosti, woodcraftom, skautingom a americkým Divokým západom stal v bývalom Československu hnutím, které malo vďaka dobovým spoločensko-politickým pomerom charakter trpenej alternatívnej kultúry. Pojem tramp podľa románov Jacka Londona na jednej strane vyjadruje človeka nerešpektujúceho všeobecne vžité spoločenské konvencie, pohybujúceho sa na okraji spoločnosti. Na druhej strane ide o hnutie založené na priateľstve, spolupatričnosti, romantickom vzťahu k prírode a odporu ku konzumnému spôsobu života a meštiactva. V súvislosti so zmenou spoločenského systému a politickej situácie prešlo hnutie zásadnými zmenami, ale aj opätovnou obrodou a v istej podobe žije dodnes. Výsledkom projektu je fotografická kniha, výstava a krátky dokumentárny film.

Trampovia

Libor Fojtík (CZ) zažil prvý skutočný kontakt s fotografiou na umeleckej škole v Ostrave. V roku 2011 získal magisterský titul na Inštitúte tvorivej fotografie Slezskej univerzity v Opave. Zameriava sa na sociálnu, dokumentárnu a reportážnu fotografiu. Fotografoval v mnohých krajinách ako: Nový Zéland, USA, Mongolsko, Vietnam, Japonsko, Rusko, India, Pakistan a iných. V roku 2008 začal pracovať ako fotoreportér pre fotoagentúru ISIFA v Prahe, partnera Getty Images - Celosvetovej multimediálnej agentúry. V roku 2009 prešiel do českých Hospodárskych novín. Ako dokumentárny fotograf sa zaoberá dôležitými témami súčasnosti. Príležitostne sa nevyhýba ani kreatívnej inscenovanej fotografii. S kolekciou Absurdistan-My home vyhral 1. cenu v súťaži FRAME 2010. Získal 1. cenu na Czech Press Photo 2010 v kategórii Každodenný život. Podielal sa na výbere 60 finalistov z celého sveta na mezinárodnom festivale v Hannoveri LUMIX photofestival pre mladých fotoreportérov. So zbierkou Czech tramps získal 3. cenu na Photo Annual Awards 2014. Vydal niekoľko kníh.

– – –

Účasť na festivale PARADAJS PHOTO FEST je pre všetkých bezplatná. Veľmi by nám však pomohli Vaše dobrovoľné príspevky, ktoré nám môžete darovať cez darcovskú stránku DARUJME.sk. Finančné prostriedky použijeme na prípravu festivalových aktivít.