Hudba

Festivalová hudba

Hudobný program

Jednou z ambícií Paradajs Photo Festu je spraviť z festivalového víkendu audiovizuálny zážitok starostlivým výberom hudobných umelcov rôznych žánrov. Vlado Nosáľ bude dopĺňať svojou emotívnou tvorbou premietanie a diskusiu Fotka je Mŕtva v Kine Akademik v piatok 17.05 o 20:30. Peter Foltýn sa postará o meditatívny zážitok v sobotu 18. 05. počas otváraní niekoľkých festivalových výstav pri našom spoločnom putovaní Banskou Štiavnicou. Čaká nás tiež Morgienova hudobná inštalácia, ktorá vznikla k projektu Utopia Emy Lančaričovej, a aj tentokrát zaznie na jej vernisáži. Festivalové putovanie ukončíme v HÁJOVNI KTC na Červenej studni, kde spoločne zažijeme audiovizuálny projekt Deleted Land, ktorý je výsledkom spolupráce fotografky Vandy Mesiarikovej a Morgiena. Sobotný večer vyvrcholí afterparty, na ktorej svoj set rozbalí IAmNøt, pre ktorú je tanečná elektronická hudba formou sebavyjadrenia.

Druhý festivalový víkend, ktorý bude prebiehať 24. - 25. 05. 2024 a bude venovaný projektu Dežo Hoffmann /112 - podujatiu venovanom banskoštiavnickému rodákovi, svetovému fotografovi, Deziderovi "Dežovi" Hoffmannovi. Podujatie, ktoré prebieha každý rok v čase jeho narodenín, je pripomienkou jeho dynamického životného príbehu a tvorby. V piatok 24. 05. spustí svoje špeciálny set DJ Rišo B, a porozpráva nám aj o svojich stretnutiach s Dežom Hoffmannom. V sobotu 25. 05. budeme pokračovať workshopom, komentovanými prehliadkami výstav a večer ukončí skupina IMT Smile so špeciálnym hosťom - folkovým doktorom Palom Malovičom.


Vlado Nosáľ

Vlado Nosáľ
Miesto: Kino Akademik, Námestie sv.Trojice 1
Kedy: 17. 05. 2024 o 20:30
Vstupné: Dobrovoľné

Vlado Nosáľ (nar. 1992) je spevák, multiinštrumentalista a bývalý frontman indie-rockovej skupiny Queer Jane. Skladba A Happy Drunk z ich albumu Amen Dolores si na Spotify získala viac ako 650-tisíc poslucháčov z celého sveta. Piesne kapely zazneli okrem slovenského éteru aj vo viacerých rádiách v Británii a USA vrátane BBC a Amazing Radio. Kapela bola niekoľkokrát nominovaná na Radio_Head Awards. Popri Queer Jane zaujal Vlado tiež spoluprácou s americkou kapelou The Brian Jonestown Massacre. Od roku 2022 hráva s novým projektom Vlado Nosal & The Avedons v zložení Vlado Nosáľ (spev, gitara), Lukáš Valter (basa), Barbara Vojtašáková (klávesy, spev, perkusie), Jerguš Vyskočil (bicie, spev).


Morgien

Morgien
Miesto: HÁJOVŇA kultúrno-turistické centrum, Nad Rozgrundom 1
Kedy: 18. 05. 2024 o 20:30
Vstupné: Dobrovoľné

Morgien je autor zahalený tajomstvom vďaka svojmu takmer až odmietavému postoju k sebaprezentácii. Na sieťach nájdeme len pár ukážok jeho práce, pretože, ako sám hovorí, je vo otázke hudby presvedčený o potrebe skutočného fyzického zážitku. Pri svojich hudobných vystúpeniach využíva nielen samplery a syntetizátory, ale tiež elektro-akustické pseudo-nástroje, ktoré pre seba vyrába.

Petr Foltýn

Petr Foltýn
Miesto: Počas otvárania vernisáží
Kedy: 18. 05. 2024
Vstupné: Dobrovoľné

Petra Foltýna môžete poznať ako hudobníka skupín Rabbit slow či Mladší bratr. V jeho novom hudobnom projekte sa oprostil od spievania a sústredenia sa iba na inštrumentálny prejav. Slová nie sú potrebné. Čistú meditatívnu hru inšpirovanú melódiami jeho oblúbených post-rockových kapiel strieda so surovými dronovými zvukmi. To všetko iba na cigar boxe prepojeného s gitarovými krabičkami.


IAmNøt

IAmNøt
Miesto: HÁJOVŇA kultúrno-turistické centrum, Nad Rozgrundom 1
Kedy: 18. 05. 2024 o 22:00
Vstupné: Dobrovoľné
IAmNøt spotify

Sofie Nøt, známej ako IAmNøt, začala hraním v hardcore/punkových kapelách, pričom s nimi vydala viacero albumov, hrala turné po európskych krajinách a organizovala desiatky koncertov v Bratislave. Neskôr začala pociťovať limity tohto žánru a zatúžila po komplexnejšom sebavyjadrení, v čom jej pomohla elektronická tanečná hudba.

Neskôr v roku 2022 so svojím sólo projektom IAmNøt vydala debutovú LP "Changes", ktorá sa pohybuje v štýloch ako techno, darkwave a breakbeat. Na albume sa Sofia vysporiadava so svojou transrodovou identitou. Album vyhral ocenenie Radio_Head Awards ako debut roka a ústredný videoklip k skladbe "Changes", sa dostal aj do selekcie prestížneho London Music Video Festivalu.

Sofia Nøt sídli v Prahe a aktuálne sa venuje produkcii druhého albumu, ktorý bude orientovaný viac na klubový zvuk. Jej nový videoklip “Write Your Own Code“, určuje smer v akom sa bude album uberať. V jej DJ-ských setoch okrem vlastnej produkcie dominuje techno, darkwave, EBM/industrial, post-punk, breakbeat a iné obdobné štýly temnejšej elektroniky.

DJ Rišo B

DJ Rišo B
Miesto: Rodný dom Deža Hoffmann, Pod Červenou studňou 10
Kedy: 24. 05. 2024 od 18:30
Vstupné: Dobrovoľné

DJ Rišo B (Žužuleta, Zvuk Ulice) slovenský raper, DJ a producent. Známy najmä pod umeleckým menom Rišo zo Žužulety, je jedným z prvých slovenských raperov. Písal prvé kapitoly tohto žánru na Slovensku. Bol členom prelomovej petržalskej formácie Žužuleta. Na legendárnej výberovke ZVUK ULICE mal pod palcom petržalské kapely /Provokatéri, Maglo a Hužo, Felco, Čierna mrcha/. Dnes sa venuje sólovej tvorbe, na ktorej spolupracuje so špičkovými slovenskými a zahraničnými hudobníkmi. Produkuje pre spriatelené formácie a vystupuje aj ako DJ.


IMT Smile + špeciálny hosť: folkový doktor Palo Malovič

– – –

Účasť na festivale PARADAJS PHOTO FEST je pre všetkých bezplatná. Veľmi by nám však pomohli Vaše dobrovoľné príspevky, ktoré nám môžete darovať cez darcovskú stránku DARUJME.sk. Finančné prostriedky použijeme na prípravu festivalových aktivít.