Výstava

Eva Bystrianská

Hledání Velké nádhery

Miesto: Galéria Stojiská, sídlisko Drieňová
Vernisáž: 19. 05. 2024 o 11:00
Trvanie výstavy: 19. 05. – 20. 06. 2024
Kurátor: Vanda Mesiariková

Otváracie hodiny: NON - STOP
www.evabystr.cz

Súbor Hľadanie veľkej nádhery začal spontánne vznikať okolo roku 2017. Ide o fotografie z autorkinho najbližšieho okolia – z jihlavského sídliska, na ktorom býva, ale tiež z iných blízkych sídlisk, predmestí, či mestu priľahlej krajiny. Autorka sídlisko vníma od detstva ako miesto kondenzovaného života – na relatívne malej ploche sa prepletá množstvo životných príbehov.

Väčšina fotografií v súbore sú čisto dokumentárnym výrezom z reality. Presakovanie emócií do farieb a výberom výrezu vedie k jej personalizácii. Existuje vôbec hranica medzi realitou a fantáziou? V myšlienkach sa jedna situácia často opakovane prehráva, analyzuje a syntetizuje tak dlho, až sa vyvinie úplne nový obraz. Čo je to vlastne “realita”?

Hledání Velké nádhery

Eva Bystrianská (CZ) sa narodila v Třinci, no žije a pracuje v Jihlave. Okrem fotografovania sa venuje grafickému designu a ilustrácii. Študuje na Inštitúte tvorivej fotografie Filozoficko-prírodovedeckej fakulty Slezskej univerzity v Opave. S fotoaparátom sa pohybuje prevažne v krajine – v lesoch, na predmestiach, na sídlisku, ale tiež na jihlavských skládkach… a často tiež na hranici mezi realitou a … realitou. Svoje fotografické cykly rozvíja dlhodobo. Okrem “Hledání Velké nádhery” sú to napríklad cykly “Horror Vacui / Strach z prázdnoty”, ktorý sa zaoberá miznúcimi lesmi na Vysočině a spája krajinársku fotografiu s autorskými intervencemi, alebo cyklus “Jihlava bez odpadu” – cyklus fotografií z jihlavských skládok v rámci dlhodobej spolupráce s odborom životného prostredia Magistrátu mesta Jihlavy.

– – –

Účasť na festivale PARADAJS PHOTO FEST je pre všetkých bezplatná. Veľmi by nám však pomohli Vaše dobrovoľné príspevky, ktoré nám môžete darovať cez darcovskú stránku DARUJME.sk. Finančné prostriedky použijeme na prípravu festivalových aktivít.