Výstava

Vanda Mesiariková, Morgien

Deleted Land

Miesto: HÁJOVŇA kultúrno-turistické centrum, Nad Rozgrundom 1
Intermediálna výstava: 18. 05. 2024 o 21:00
Autorský projekt
www.vandamesiarikova.sk

Fotografický súbor Deleted Land je vizuálnou esejou venovanou oblasti poznačenej najväčšou banskou činnosťou na Slovensku. Pod Hornou Nitrou sa kľukatia tisíce kilometrov chodieb. Obec Laskár bola v dôsledku ťažby hnedého uhlia vysídlená, 11. ťažobnému poľu podľahli domy, kaštieľ aj park. Zem sa prepadla a stromy zaliala voda. Obec zmizla z mapy aj z úradných záznamov. Súčasťou projektu je hudobná spolupráca s autorom Morgien, ktorý svojou hudobnou performance priamo reaguje na autorkine fotografie. Vytvára zvukovú verziu vymazanej krajiny, postavenú na nahrávkach z Laskára, ktoré prešli podobnou deštrukciou ako samotná obec.

Vývoj civilizácie so sebou nesie aj potenciál skazy. Ľahostajnosť, chamtivosť, arogancia, cynizmus nás krivia, deformujú, rozdeľujú a ničia. Stávame sa ľahko manipulovateľnou masou. Nikto „zvonku“ nepríde, aby nás zachránil. Musíme len my sami, tu a teraz bojovať o vlastné prežitie. Ak si nepomôžeme a nezačneme sa usilovať zvrátiť pokrivený vývoj, tak sa zničíme. Zásadná zmena správania človeka, je preto nevyhnutná na prežitie. Náš čas na nápravu sa kráti. Bez rešpektu k prírode bude s nami koniec. Príroda sa bez nás zaobíde. My bez nej však nie.

Umenie nás má provokovať, zamýšľať sa, motivovať, burcovať k zmene myslenia a správania. Pretože zmyslom celého umenia je rušiť návyky, spôsob premýšľania, rozbíjať šablóny, klišé, relativizovať a všetko znovu objavovať. Vanda Mesiariková v tomto projekte ponúka vizuálnu etiku, ktorá rozbíja tabu i šablóny o kráse. Pohybuje sa za hranicami pekného. Na obrazy sveta okolo reaguje otvorene a nezávisle. Či reaguje pozitívne alebo negatívne, nie je rozhodujúce. Dôležité je, že reaguje pravdivo a slobodne, lebo iba tak rozoznáme, kde svet žiari a kde nás bolí.

Kurátorský text: Rastislav Nemec

Morgien

Morgien

Vanda Mesiariková pochádza z Prievidze, kde aj žije. Po štúdiu na Photogenia v Brne pokračuje v štúdiu na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Pôsobila ako lektorka na Akadémii kreatívnej fotografie v Bratislave. Jej témami sú život na periférii, životné prostredie, či otázka identity. Črtou jej fotografií je kondenzácia atmosféry, kontemplatívne výklady krajiny – Vandine fotosérie sa dajú čítať ako vizuálne eseje. Mala niekoľko autorských výstav, získala cenu Slovak Press Photo za súbor Sídlisko s výhľadom (2019) a Nočné mapy (2021).

– – –

Účasť na festivale PARADAJS PHOTO FEST je pre všetkých bezplatná. Veľmi by nám však pomohli Vaše dobrovoľné príspevky, ktoré nám môžete darovať cez darcovskú stránku DARUJME.sk. Finančné prostriedky použijeme na prípravu festivalových aktivít.