O festivale

PARADAJS PHOTO FEST — Banská Štiavnica vstupuje na scénu medzinárodných fotografických festivalov.

Paradajs Photo Fest je nový medzinárodný festival súčasnej fotografie a príbuzných médií, ktorý vypukne v Banskej Štiavnici 17. 5. 2024.

Svoj názov mu prepožičal kopec čnejúci sa nad Banskou Štiavnicou, okolo ktorého sa točí vlastne všetko, čo spolu cez festivalový víkend zažijeme - údolia aj mestské zákutia, expozície v interiéroch aj exteriéroch, vlastne aj samotná Banská Štiavnica.

Foto: Robo Kočan

Obsahovo na festivale reagujeme na nové trendy vo fotografii a kladieme si ambíciu ich ďalej rozvíjať. Vo svojom programe vyzdvihujeme rôznorodosť súčasnej fotografie a prechádzame cez dokumentárnu, konceptuálnu, či archívnu fotografiu, až po zásahy do média a intermediálne projekty.

Tu však rôznorodosť nekončí, preto na Paradajs Photo Feste vystavujú nielen známe mená slovenskej fotografie, ale priestor dostáva aj široká škála projektov menej známych fotografov zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Účasť na festivale je bezplatná pre všetkých účastníkov.
Budeme však radi za dobrovoľné príspevky, ktoré nám môžete darovať cez darcovskú stránku DARUJME.sk alebo priamo na HÁJOVNI.

Foto: Ján Viazanička

Od rezidencie na HÁJOVNI až po festival

Bez kultúrno-turistického centra HÁJOVŇA by festival nevznikol. Práve tu sa počas uplynulých rokov striedali a stretávali fotografi a ďalší umelci vďaka rezidenčným umeleckým pobytom, ktoré HÁJOVŇA poskytuje. A boli to práve diela, ktoré vznikli na HÁJOVNI, ktoré odštartovali myšlienkový sled a prepájanie ideí a osôb, až sme sa zrazu ocitli pred výzvou zvanou Paradajs Photo Fest.

Foto: Lenka L. Lukačovičová

Sedemnásť výstav, viac ako tridsať vystavujúcich, výstavy v historických budovách, galériách, v štôlni, kaderníctve, antikvariátiku ale tiež v kaviarňach, turistickom centre a dokonca aj na sídlisku Drieňová v Banskej Štiavnice. Pestrosť výstavných priestorov dopĺňajú site specific výstavy v bezprostrednom prírodnom okolí mesta. Samozrejme nemôže chýbať bohatý sprievodný program.

Foto: Boris Németh

Foto: Libor Fojtík

Foto: Libor Fojtík

Foto: Eva Bystrianská

Foto: Eva Bystrianská

Foto: Micha Bardy

Foto: Micha Bardy